Oznamy

Kalendár

Dnes je Piatok 27.mája 2022
Meniny má Iveta
Zajtra bude mať Viliam

Oznamy

Separovaný zber odpadu - bytový a nebezpečný odpad

Separovaný zber odpadu - bytový a nebezpečný odpad
Pokračovať …

Neprehliadnite

Fotogaléria obce

Obsahuje desiatky zaujímavých fotografií zo života našej obce prehľadne rozdelených do kategórií.
Zobraziť fotogalériu...


Naša obec na Google mape

Obec Selec tak ako ste ju nikdy nevideli. Pomocou tlačítok Map, Sat. a Ter si môžete mapu prepnúť do rôznych zobrazení.
Zobraziť mapu...

Kontaktujte nás

Oznamy

V Selci je do mramoru vytesaných štyridsaťtri mien obetí

 V nedeľu 1. decembra 2013 si v Selci pripomenuli 69. výročie udalosti z konca druhej svetovej vojny – odvlečenie mužov do koncentračných táborov.

Pri pamätníku venovanom tejto tragickej udalosti sa po skončení omše, krátko pred poludním, sústredili občania, aby sa zúčastnili pietneho aktu a spomienky na mrazivý novembrový deň, keď nemecké jednotky mužov násilím odlúčili od rodín. Pietneho aktu sa zúčastnila aj delegácia Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) z Trenčína. 

Veniec pri pamätník, kde je do mramoru vytesaných 43 mien mužov, ktorí sa po skončení vojny nevrátili domov, už tradične položili členovia dobrovoľného hasičského zboru. „Druhá svetová vojna vo vašej obci zanechala kruté následky. Po tom, ako nemecké oddiely 30. novembra 1944 vtrhli do obce, na školskom dvore zhromaždili 273 mužov a odvliekli ich do Beckova. Tam z nich vybrali 55 a prepravili do zberného tábora v Seredi. Päť z nich ochorelo. Tých presunuli do ilavskej väznice a päťdesiat odvliekli do koncentračných táborov v Nemecku,“ povedal podpredseda Oblastného výboru SZPB v Trenčíne Tomáš Švec dodávajúc, že z nich sa vrátilo iba deväť. Jeden z nich však zakrátko zomrel na následky pobytu v koncentračnom tábore a jeden padol v boji na Ukrajine. „Druhá svetová vojna si vyžiadala 43 obetí – synov, otcov, bratov, ktorí sa už nikdy domov nevrátili. A to bol tvrdý úder pre obyvateľov tejto obce. Ženy s deťmi zostali bez mužov, odkázaní na seba a príbuzných. Preto si už šesťdesiat deväť rokov túto udalosť pripomínate želajúc si, aby sa už takéto hrôzy nikdy nezopakovali,“ uzavrel Švec konštatujúc, že aj dnes sa objavujú hrozby, ktorých naplnenie nesmieme nikdy dopustiť.

Slávnostnú atmosféru pietneho aktu zdôraznili prednesením básne deti zo základnej školy a spevácky zbor miestneho klubu dôchodcov. Na záver starosta obce poďakoval občanom, že si spoločne pripomínajú túto udalosť a v tomto duchu vychovávajú aj svoje deti.

Mal šesť rokov, keď mu vzali otca

„Vždy pri tejto príležitosti, keď deti recitujú básne, mám pred očami tú smutnú udalosť. Mal som šesť rokov a spomínam si na otca, ako vtedy na dvore štiepal triesky do pece. Do toho prišli Nemci a tak ako bol, ho odtiahli z dvora. Mama potom utekala, keď už muži v zástupe kráčali po ceste a úchytkom mu podala aspoň kabát, lebo bol naľahko oblečený. A to bola chvíľa, kedy sme ho videli naposledy. Domov sa už nikdy nevrátil. Zostali sme sami - mama a štyri deti,“ takto si zakaždým spomína na tragickú udalosť František Šišovský, predseda miestnej organizácie SZPB.

Text a foto: Oľga Kajabová

Zobraziť všetky Oznamy

© 2016 Obecný úrad Selec, Selec 73, 913 36 Selec, tel.: 032/649 68 34, mobil: 0917 652 159, e-mail: info@selec.sk